Akné
Akné je onemocněním mazových žláz, které vlivem hormonální stimulace produkují nadměrné množství mazu. Vyskytuje se především v oblasti obličeje, ale také na hrudníku a na zádech. Akné má několik forem buď v podobě komedonů neboli uhříků, dále pak drobných vyrážek a nebo těžší formě má podobu velkých bolestivých zánětlivých ložisek a větších vřídků.
Akné je možno léčit mnoho způsoby – v závislosti na charakteru a formě onemocnění. Při akutním stádiu akné provádíme hloubkové čištění pleti s následnou fototerapii LED světlem.
Velmi účinná je pak i léčba pomocí diamantové mikrodermabraze – jemné broušení pleti diamantovým kotoučem nebo chemický peeling – aplikace koncetrovaných ovocných kyselin (AHA) na kůži.
Pro vyhlazení jizviček a sjednocení tónu pleti je možno použt frakční CO2 laser.
Dále je vhodné ošetření MIRApeel fractional transpasion systém.
CENÍK
Ošetření MIRA peel dermoabraze 1 aplikace | 840Kč-900kč podle stavu pleti |
Mikrojehličkování 1 aplikace | 1.500Kč |
Pokud se mikrojehličkování provádí v rámci ošetření MIRApeel 1 aplikace | 1.100Kč |
Trápí Vás akné? 10 rad pro začátečníky
1. Porozumějte vzniku akné
Na vzniku akné se podílí více faktorů:
Hormony
Bakterie
Dědičnost
Stres a zvýšená tvorba mazu
2. Neztrácejte čas pozorováním
Včasná léčba akné zabrání vzniku jizev.
3. Dbejte na doporučení kožního lékaře
Nejlépe Vám pomůže kožní lékař, který podle stupně postižení a formy akné vybere tu nejvhodnější léčbu.
4. Můj lékař mi předepsal
5. Buďte trpěliví
I u léků na předpis neočekávejte viditelné změny a zlepšení dříve než za pár měsíců.
6. Ženy a dívky, promluvte si se svým gynekologem
Výběr správné antikoncepce může být součástí boje proti akné.
7. Ruce pryč od pupínků
Nevytlačujte pupínky. Hrozí trvalé zjizvení pleti.
8. Pravidelně čistěte svou pleť
Důležité je zvolit správný typ přípravku, který je vhodný pro mastnou aknózní pleť. Čištění pleti příliš agresivním přípravkem může situaci jen zhoršit.
9. Vyberte si účinnou hygienu i péči o aknózní pleť
Dejte přednost nekomedogenním dermokosmetickým produktům.
10. Navystavujte se slunečnímu záření
Přes prvotní pozitivní efekt vyvolává slunění zhoršení akné o pár týdnu později. Používejte vhodnou sluneční ochranu.
Oheň
Jedním z největších estetických problému kůže v obličeji je tzv. znaménko portského vína – neboli oheń. Jde o vrozenou vadu, která vzniká již při nitroděložním vývoji jedince. Na postižené ploše kůže se shromáždí shluky krevních kapilár, tzv. cévní névy. Ty vytvoří v dané lokalitě začervenalou skvrnu různé velikosti a různého odstínu – od světlé růžové až po tmavě fialovou.
Oheň člověka často zdravotně nikterak neohrožuje, může však být výrazným estetikým i psychickým problémem.
Pacientům, které oheň trápí, nabízíme léčbu pomocí vysoce účinného laseru CLARITY díky kterému dokážeme po sérii zákroků z tmavé skvrny vytvořit postupně světlejší až zcela přirozeně zabarvenou kůži.
Pigmentace
Počet buněk, které pigment tvoří, je nejvyšší v obličeji, kde se také proto nežádoucí pigmentace často vyskytuje v podobě pih nebo plošných slitých skvrn – tzv. melasmat . Nejčastěji je výskyt pigmentace způsoben hormonální nerovnováhou organismu, která spolupůsobí společně s nadměrným sluněním, používáním některých přípravků či používáním určitých léků.
V našem centru ošetřujeme pigmentace několika způsoby. Jednou z metod je CO2 laser – frakce obličeje, laser SPEKTRA XT nebo tzv. chemickým peelingem, který provádíme speciálním roztokem.
Zarůstající nehty
Zarůstající nehty jsou velmi bolestivé a často hnisavé zánětlivé onemocnění, které může vzniknout například špatným způsobem zastřiháváním nehtů nebo tlakem těsné boty.
Stav se dá řešit bez bolestivých operačních zákroků, tzv. podkládáním a šponováním.
Kožní výrůstky
Nejčastěji se jedná o dermatofibromy, angiomy, neurofibromy, keratózy a další. Jedná se o nezhoubné útvary, které mohou působit rušivě kosmeticky, ale také svým růstem utlačovat okolní tkáně.
Angiomy
Angiomy vznikají nahromaděním drobných cév v jedné nebo více vrstvách na sobě. Pokud se jedná o cévy krevní, nazývají se hemangiomy, pokud o cévy mízní, potom mluvíme lymfangiomech. Ty většinou prorůstají kůži i podkoží, jeví se jako měkké třešňově červené hrbolky. Velikostně bývají angiomy různorodé od rozměrů špendlíkové hlavičky až po půl centimetru v průměru. Nejčastěji se nacházejí na trupu, ale lokalizovány mohou být prakticky kdekoliv na těle. Vyskytuj se u lidí nad 40 let. Příčiny jejich vzniku nejsou známy.
K odstranění těchto útvarů používáme cévní Diodový laser nebo laser CLARITY.
Dermatofibromy
Dermatofibromy jsou nezhoubné nádory tvořené vazivem. Projevují se jako červené, nachově až hnědě zbarvené kožní výrůstky. Často mívají stopku. Nejčastěji je najdeme na pažích a nohou, výjimkou není ani obličej. I když jsou dermatofibromy obvykle bezbolestné, mohou občas bolet, pálit a svědit. Velikost kolísá od rozměru špendlíkové hlavičky až po velikost hrášku. V extrémních případech ještě větší. Proč dermatofibrom vznikají, není známo.
K odstranění dermatofibromů používáme elektrokauter nebo CO2 laser
Neurofibromy
Pod pojmem neurofibromy míníme měkké nezhoubné útvary, které se objevují na kůži nebo v podkoží. Výjimečně mohou být také uvnitř těla. Vyrůstají z nervové tkáně, rostou pomalu a nebolí. Při náhodném doteku může být cítit elektrická rána. Mohou je také doprovázet neurologické obtíže, zvláště pokud se útvary nachází v místech motorických a smyslových nervů.
K odstranění neurofibromů používáme operační CO2 laser.
Keratózy
Keratóza vznikají nadměrným zrohovatěním kůže. Postižené plochy připomínají husí kůži. Tyto hrbolky bývají lokalizovány na tvářích, zádech a hýždích. Jsou nebolestivé, tvrdé, bílé nebo červené. Zhoršují se v zimě nebo za nižší vzdušné vlhkosti nebo v době těhotenství a po porodu.
K odstranění keratózy používáme frakční CO2 laser.
Pokud se u vás na těle objeví jakýkoliv kožní výrůstek, vždy je vhodné navštívit lékaře, který spolehlivě diagnostikuje, o jaký typ útvaru se jedná a navrhne jeho odpovídající léčbu.
Bradavice
Bradavice jsou onemocněním virového charakteru. Velmi často provázejí jiná onemocnění, např. imunitního systému – jako je dětský atopický ekzém apod. Bradavice trápí jak děti, tak dospělé. Vyskytují se nejčastěji na prstech rukou, na dlaních a na chodidlech, ale mohou se objevit i v obličeji.
Bradavice se odstraňují excochleací (vyškrábnutím) při lokálním zmrazením tekutým dusíkem. Některé bradavice se odstraňují CO2 laserem. Tento zákrok probíhá v místním znecitlivění
Opar
Opar neboli herpes je virovou infekcí, která postihuje nejčastěji okolí úst, ale také tváře, ústní sliznici či hýždě. vyskytuje se převážně u dospělých a projevuje se zpočátku především svěděním, později výsevem drobných pupínků, které se hojí asi týden a velmi často se vrací na stejné místo. Opar je navíc charakteristický svou častou recidivou. A právě ta je u oparu největším problémem. Opar lze totiž velmi rychle vyléčit, ale již hůře se zabrání jeho znovu vytvoření. Podstatnou roli hraje stav imunitního systému.
Léčbu lze podpořit Biostimulačním laserem.
Rosacea
Rosacea je kožní onemocnění, které se projevuje v obličeji zarudnutím, rozšířenými žilkami až hnisavými vyrážkami. Při tomto onemocnění jsou zasaženy i mazové žlázky, především pokud se jedná o obličej. V nejtěžších případech dochází ke zmohutnění žlázek převážně na nose tak, že vznika rhinophyma neboli “ velký nos“.
Rosacea postihuje zejména ženy ve věku 20-40let. Výskyt je ovlivněn jak genetickými faktory, tak nevhodnou životosprávou a zevním prostředím. Onemocnění léčíme laserem CLARITY nebo SPECTRA Při tomto ošetření dochází k postupnému vymizení žilkování. Zákrok je nutné 2x až 3x zopakovat. Toto ošetření kombinujeme a podáváním léčiv a speciálních krémů v závislosti na charakteru a rozsahu onemocnění.
Znaménka
Mateřská znaménka jsou útvary, které vytvářejí reálné nebezpečí pro naši kůži. I z obyčejné pigmentové skvrny se může stát kdykoliv vlivem sluníčka nebo zevního dráždění zhoubný nádor, ohrožující náš život. Již dávno neplatí, že odstranit znaménko je pro kůži nebezpečné a vyvolává zhoubné bujení, Naopak časté dráždění znaménka oděvem nebo poškrábáním může toto onemocnění způsobit. Proto je velmi důležité, aby si každý svá mateřská znaménka hlídal a při jakékoliv změně tvaru, barvy nebo při svědění okamžitě navštívil lékaře.
Znaménka je možno v našem centru vyšetřit přístrojem digitálním dermatoskopem a následně odstranit CO2 laserem.
Vypadávání vlasů
Předem určené cykly
Na hlavě máme v průměru od 100 000 do 150 000 vlasů. Přirozeným způsobem nám denně vypadne 100 až 150 vlasů.
Každý vlas vyrůstá z vlasového folikulu (vlasové cibulky) a má svůj životní cyklus.
Vlasový cyklus je tvořen 3 fázemi:
- Růstová fáze (anagenní) trvá od 3 do 5 let a je nejdůležitější. Vlasy rostou.
- Klidová fáze (katagenní) trvá 3 týdny a vlasy během ní nerostou
- Fáze vypadávání vlasů (telogenní) trvá přibližně 3 měsíce. Během tété fáze se vlas uvolní z vlasové pokožky a vypadne. Je postupně nahrazen novým vlasem, kterým začne růst ze stejného folikulu.
Každý vlasový folikul je schopný mít během svého života 20 až 25 cyklů.
Reakční vypadávání vlasů
Vlasy snadno podléhají různým vlivům.
Sezónní změny (v létě a na podzim), hormonální změny (porod, antikoncepce), psychický stres (nehody, nemoc, operační zákroky), psychologický stres (úmrtí, odloučení, stres v práci) a také radikální diety mohou způsobit nadměrné vypadávání vlasů.
Dejte si pozor i na špatné zacházení s vlasy (výrazné kartáčování, agresivní šampony atd.)
Tento druh vypadávání vlasů je dočasný a trvá méně než 6 měsíců.
Když se vypadávání vlasů stane chronickým
U chronického vypadávání je každý vlasový cyklus kratší než ten předchozí. Vlasový folikul dosáhne konce svého předem naprogramovaného cyklu mnohem rychleji. Je vstřebán a zanikne, často i několik let předtím, než by měl.
Vyoadávání vlasů u mužů bývá často dědičné a nejčastěji se projevuje začínající “ pleši“, která nesouvisí se stářím muže. Může postihnout i velmi mladé muže (kouty, lysinky, kolečko vzadu na hlavě).
U žen se dědičné vypadávání vlasů projevuje spíše zhoršením kvality vlasů nebo jejich celkovým prořídnutím, ale ani to není pravidlem. I u žen se mohou vyskytnout lysinky, kouty nebo jiné příznaky.
Některá onemocnění jako např. anemie, nevyvážená činnost štítné žlázy a některé léky mohou také způsobovat chronické vypadávání vlasů.
Co můžeme udělat?
- Vybírat můžeme z nabídky roztoků, sprejů, ampulí a tablet
- Kvalitní šampony obsahující vitamíny a látky stimulující prokrvení.
- Doplňky stravy obsahující aminikyseliny a vitamíny by měli být součástí ošetření.