Celulitida

Celulitida není onemocnění v pravém slova smyslu . Je to spíše estetický problém, který trápí velkou většinu žen (podle výzkumů je to až 90 procent žen). Zajímavostí však je, že celulitidou mohou být postiženi i muži.

Celulitida představuje zdravotní riziko jen pokud je důsledkem nadváhy, se kterou je často spojována. Celulitida se projevuje jako dolíčkovitá kůže v místech, kde se ženám ukládá tuk – tedy především na hýždích a stehnech.

Velké riziko tvorby celulitidy představuje především změna hormonů v krvi. Objevuje se tedy například v období puberty, v těhotenství, menopauzy či při užívání hormonální antikoncepce.

Dalším zásadním faktorem, který způsobuje celulitidu je ochabování vazivové tkáně. K tomu může dojít při nevyvážené stravě, nedostatku pohybu nebo malému příjmu tekutin.

Dalším rizikovým faktorem je nedostatečná funkce krevního a lymfatického systému – to je stav, který může být způsobem například nedostatkem pohybu.

Dále i špatná činnost jater přispívá celulitidě, protože dochází ke zhoršenému metabolismu tuků.Uvádí se také, že příčinou celulitidy je též pití kávy, stres, obezita, kouření a alkohol, ale také příliš těsné oblečení, které brání správnému proudění krve.

Příznaky celulitidy jsou dolíčkovitá a hrbolatá kůže v oblastech hýždístehen a boků. Celulitida se však také může objevit i na břiše či rukou. Rozlišujeme čtyři stupně celulitidy:

1.stupeň– náznak pomerančové kůže je vidět pouze, když zmáčkneme kůži prsty. Tento stupeň znamená počáteční stádium celulitidy a není problém se jí po pravidelné péči o pokožku zbavit.

2.stupeň– drobné nerovnosti jsou vidět i bez stlačování kůže nejprve na vnější straně stehen a to při sezení na tvrdém povrchu nebo při zatnutí svalů.
Tento stupeň znamená mírně pokročilou celulitidu (neléčenou celulitidu prvního stupně) ale i tato fáze celulitidy se dá po důsledném léčení odstranit a nebo alespoň zmírnit.

3.stupeň– dolíčky jsou vidět vždy, bez ohledu na to, zda sedíme či stojíme.
Tento stupeň je pokročilé stádium celulitidy. Při důsledném dodržování léčby se dají její projevy zmírnit.

4.stupeň– hrubé nerovnosti, které jsou důsledkem neléčené celulitidy a jsou už nezvratné. Tento stupeň celulitidy je již neléčitelný.

Léčba celulitidy

  • vyvážená strava
  • dodržování pitného režimu
  • pravidelný pohyb
  • saunování a sprchování střídavě teplou a  studenou  vodou
  • lymfatické masáže

U pokročilejších stádií celulitidy je vhodné se obrátit na odborná střediska, kde provádějí lymfatické masáže a pravidelně je navštěvovat. Tuto léčbu je vhodné  podpořit nošením speciálního kompresivního prádla a vhodné jsou i speciální kosmetické bandáže.

Máte zájem? Chcete se objednat nebo se na cokoli zeptat?​

Kontaktujte nás!

LKC Bruntál

MUDr. Lenka Klechová

Nádražní 27,  Bruntál

Žižkova 7, Krnov

Vyplněním požadovaných údajů a následným kliknutím na tlačítko „ODESLAT“ souhlasíte se zpracováním vámi zadaných osobních údajů společností Laserové a kožní centrum, s.r.o. Zavazujeme se, že vámi zadané osobní údaje zpracováváme pouze pro účely zpětného kontaktování pomocí zadaného emailu nebo tel. čísla a to striktně dle normy GDPR. Nikdy je neposkytneme třetím stranám ani jinak nezneužijeme. Vámi poskytnuté osobní údaje nebudou nikde dlouhodobě evidovány nebo použity k marketingovým účelům. Pokud máte podezření na zneužití, neváhejte se na nás obrátit.